جراحی بینی

جراحی بینی در کشور ما بسیار پرطرفدار است و افراد بسیاری خواستار انجام این جراحی هستند قبل از انجام این جراحی باید اطلاعاتی را در این زمینه بدست آورید تا با آگاهی کافی اقدام به انجام این کار نمایید در این مقاله هرآنچه که در خصوص جراحی بینی مورد نیاز است را بیان می کنیم.

جراحی بینی گوشتی

برخی از افراد دارای بینی های پهن و گوشتی هستند که در جراحی تکنیک های مختلفی برای کاهش سایز بینی در نظر گرفته می شود تا ظاهر زیبای در آن ایجاد شود. بینی های گوشتی ضخامت پوست بالایی دارند که موجب می شود تغییرات ایجاد شده توسط جراح به خوبی نمایش داده نشود.

 جراحی بینی استخوانی

بینی های استخوانی دارای پوست نازکی هستند و برخلاف بینی های گوشتی که غضرفی هستند بینی های استخوانی از استخوان تشکیل شده اند و غضرف کمی دارند . در جراحی بینی استخوانی بیشتر تلاش بر این است که قوز و برآمدگی روی بینی برطرف شود.

بینی های استخوانی بدلیل داشتن پوست بینی نازک ظرافت کاری ها و تغییراتی را که جراح بروی استخوان و غضروف ایجاد کرده است را به خوبی نمایش می دهد.

 جراحی ترمیمی بینی

این جراحی در افرادی که از جراحی بینی اولیه خود راضی نمی باشند صورت می گیرد. ممکن است در جراحی بینی قوز ویا برآمدگی بینی به طور کامل رفع نشده باشد و فرد از نتیجه جراحی بینی خود ناراضی باشد که در این صورت تصمیم به جراحی ترمیمی بینی خود می گیرد.

 انتخاب جراح بینی

در جراحی بینی انتخاب جراح در دریافت بهترین نتیجه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. افرادی که برای رفع مشکلات تفسی و یا ظاهری بینی خود خواستار جراحی زیبایی بینی هستند باید با دقت بالا جراح بینی خود را انتخاب نمایند.

روش های جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود در روش بسته برش ها توسط جراح در داخل بینی ایجاد می شود و بعد از آن با استفاده از ابزارهای خاصی پوست را بالا می کشند و اقدامات لازم انجام می گیرد. در این روش دید جراح بسیار محدود است و این روش برای بینی هایی که تغییرات کمی می خواهند مناسب است. تورم و کبودی پس از جراحی به روش بسته بسیار کم مشاهده می شود و روند بهبودی بسیار سریع است.

در جراحی بینی به روش باز پوست به طور کامل از استخوان بینی جدا می شود و برش لازم در بین دو سوراخ بینی توسط جراح ایجاد می شود. در جراحی بینی به روش باز جراح بینی دید بهتری دارد و از تمام تکنیک های مدرن در حین جراحی بینی برای ایجاد تغییر و اصلاح بینی می تواند استفاده کند. در این روش بدلیل اینکه برش در ناحیه کلوملا( بین دو سراخ بینی) ایجاد می شود تورم و کبودی بیشتر است.

 اقدامات لازم قبل از جراحی بینی

قبل از انجام جراحی بینی در زمان مشاوره باید تمامی داروهایی که مصرف می کنید را به جراح خود اطلاع دهید

از دو هفته قبل از جراحی بینی باید از مصرف الکل و استعمال دخانیات پرهیز نمایید

از دو هفته قبل از جراحی بینی در صورتی که از آسپرین استفاده می کنید باید آن را قطع کنید.

قبل از جراحی از 12 شب چیزی نخورید و استراحت کافی داشته باشید.

حتما یک همراه در روز جراحی داشته باشید تا در صورت نیاز به شما کمک نماید.

جراحی بینی

 استفاده از کمپرس یخ بعد از جراحی بینی

استفاده از کمپرس یخ بعد از جراحی بینی برای کاهش تورم و کبودی ناشی از جراحی به مدت 3 روزبسیار توصیه می شود. کمپرس یخ را بروی اطراف بینی و زیر چشم خود به مدت یک ربع قرار دهید تا از کبودی و تورم کاسته شود.

رژیم غذایی بعد از جراحی بینی

به مدت 2 تا 3 ساعت بعد از جراحی بینی نباید چیزی بخورید زیرا ممکن است حالت استفراغ و تهوع پیدا کنید پس از گذشت این مدت می توانید با استفاده از قاشق آب بنوشید یا از آب میوه استفاده نمایید به هیچ عنوان در هنگام نوشیدن از نی استفاده نکنید زیرا بروی بینی فشار وارد می کند.

به مدت 2 هفته بعد از جراحی بینی باید از غذاهای آبکی و نرم استفاده نمایید و از مصرف غذاهایی که نیاز به جویدن طولانی مدت دارد جدا خودداری نمایید زیرا به بینی فشار وارد می شود. پس از جراحی بینی مصرف نمک را به حداقل برسانید زیرا استفاده از نمک موجب افزایش تورم می شود. استفاده از آب اناناس و آب کرفس بعد از جراحی بینی بسیار توصیه می شود زیرا موجب کاهش تورم و کبودی می شود.

سعی کنید به رژیم غذاییتان بعد از جراحی بینی مقداری فیبرم اضافه نمایید زیرا از یبوست جلوگیری می کند و مکانیزم دفع بدنتان را به حالت عادی برمی گرداند.

به مدت یک هفته بعد از جراحی بینی از مصرف الکل و دخانیات جدا خودداری نمایید زیرا مصرف این مواد روند بهبودی را کاهش می دهد همچنین مصرف الکل موجب انعقاد خون می شود.

شست و شو بینی پس از جراحی بینی

یکی از اقداماتی که پس از جراحی بینی باید صورت گیرد شست و شو بینی با محلول شست و شو یا سرم است که انجام این کار کمک شایانی در روند بهبودی و کاهش تورم و عدم بروز عفونت می گردد. در هنگام شست و شو بینی جراح بینی توصیه می کنند که از سرنگ استفاده نمایید. معمولا یک هفته پس از جراحی بینی امکان شستشوی بینی با استفاده از قطره چکان یا اسپری بینی وجود دارد. برای شستشوی بینی می توانید با استفاده از سرنگ 10 سی سی از از محلول شستشوی بینی را داخل بینی کرده و بینی را شست شو دهید.

جراحی زیبایی بینی

  نحوه استحمام بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی گچ بینی یا اسپلینت برای حافظت از بینی و غضروف های ترمیم شده  بروی بینی قرار می گیرد که به هیچ عنوان نباید این گچ و اسپلینت بینی خیس شود زیرا ممکن است موجب تغییر فرم بینی شود در این صورت استحمام در این مدت کمی دشوار است و در هنگام استحمام باید مراقب باشید که گچ بینی خیس نشود می توانید از یک همراه کمک بگیرید که موهایتان را بشوید. اسپلینت و گچ بینی یک هفته بعد از جراحی بینی توسط جراح بینی برداشته می شود و بروی بینی چسب زده می شود در این حالت می توانید استحمام کنید ولی باید مراقب باشید که چسب بینی خیس نشود و در صورت خیس شدن حتما آن را تعویض نمایید.

 سوالات متداول در جراحی بینی

بسیاری از افرادی که خواستار جراحی بینی هستند سوالاتی را مطرح می کنند که در این قسمت به این سوالات پاسخ داده شده است تا با آگاهی کافی اقدام به انجام این جراحی نمایند.

بهترین سن برای انجام جراحی بینی چه سنی است؟

بسیاری از افراد در سنین پایین خواستار انجام جراحی بینی هستند در صورتی که جراحی بینی در سنین پایین می تواند عوارضی را به همراه آورد به طور معمول سن مناسب برای جراحی بینی در دختر ها سن 16 سالگی است و پسرها در سن 17 تا 18 سالگی می توانند اقدام به انجام این جراحی نمایند.

استفاده از عینک بعد از جراحی بینی پس از چه مدت امکان پذیر است؟

توصیه می شود بعد از جراحی بینی افرادی که عینکی هستند از لنز استفاده کنند زیرا استفاده از عینک بعد از جراحی بینی بروی بینی فشار وارد می کند و ممکن است فرم بینی راتغییر دهد حداقل به مدت 2 ماه پس از جراحی بینی امکان استفاده از عینک وجود ندارد.

زمان مناسب جراحی ترمیمی بینی در صورت نیاز چه مدت بعد از جراحی بینی اولیه می باشد؟

پس از جراحی بینی برخی از افراد از ظاهر و فرم بینی خود رضایت کافی را ندارند و یا به راحتی نمی توانند تنفس کنند در این صورت تصمیم به جراحی ترمیمی بینی خود می گیرند.

در صورتی که خواستار جراحی ترمیمی بینی هستید بهتر از تا 1 سال صبر کنید زیرا در این مدت ورم بینی برطرف می شودو تمامی اشکلات بینی ظاهر می شود.

تا چه زمانی بعد از جراحی بینی باید از رفتن به استخر و سونا خودداری نمود؟

به مدت 2 هفته بعد از جراحی بینی بیمار باید از رفتن به استخر و سونا خودداری نماید.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی بینی می توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید :

شماره ی تماس : 88043856-88048414

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر سوسن سکوتی جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی