جراحی بینی

جراحی بینی در کشور ما بسیار پرطرفدار است و افراد بسیاری خواستار انجام این جراحی هستند قبل از انجام این جراحی باید اطلاعاتی را در این زمینه بدست آورید تا با آگاهی کافی اقدام به انجام این کار نمایید در این مقاله هرآنچه که در خصوص جراحي بيني مورد نیاز است را بیان می کنیم. ( جراح بینی تهران )

جراحی بینی گوشتی

برخی از افراد دارای بینی های پهن و گوشتی هستند که در جراحی تکنیک های مختلفی برای کاهش سایز بینی در نظر گرفته می شود تا ظاهر زیبای در آن ایجاد شود. بینی های گوشتی ضخامت پوست بالایی دارند که موجب می شود تغییرات ایجاد شده توسط جراح بینی به خوبی نمایش داده نشود.

 جراحی بینی استخوانی

بینی های استخوانی دارای پوست نازکی هستند و برخلاف بینی های گوشتی که غضرفی هستند بینی های استخوانی از استخوان تشکیل شده اند و غضرف کمی دارند. در جراحی بینی استخوانی بیشتر تلاش بر این است که قوز و برآمدگی روی بینی برطرف شود.

بینی های استخوانی بدلیل داشتن پوست بینی نازک ظرافت کاری ها و تغییراتی را که جراح بینی بروی استخوان و غضروف ایجاد کرده است را به خوبی نمایش می دهد.

 جراحی ترمیمی بینی

این جراحی در افرادی که از جراحی بینی اولیه خود راضی نمی باشند صورت می گیرد. ممکن است در جراحی بینی قوز ویا برآمدگی بینی به طور کامل رفع نشده باشد و فرد از نتیجه جراحی بینی خود ناراضی باشد که در این صورت تصمیم به جراحی ترمیمی بینی خود می گیرد.

 انتخاب جراح بینی

 1. در جراحی بینی انتخاب جراح بینی در دریافت بهترین نتیجه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. افرادی که برای رفع مشکلات تفسی یا ظاهری بینی خود خواستار جراحی زیبایی بینی هستند باید با دقت بالا جراح بینی خود را انتخاب نمایند.
 2. برای انتخاب یک جراح بینی خوب و با تجربه راه های متفاوتی وجود دارد که می توان به پرس و جو از دوستان و جستجو در گوگل اشاره کرد.
 3. پس از تهیه لیستی از بهترین جراحان بینی برای مشاوره نزد آن ها رفته و انتظارات خود را به جراح بینی بگویید تا بتواند به درستی شما را راهنمایی کند.
 4. حتما نمونه کارهای جراح بینی را مشاهده کرده و میزان رضایت بیماران جراح بینی را بسنجید.
 5. به این نکته توجه داشته باشید که صرفا بخاطر هزینه کمتر به هر جراح بینی مراجعه نکنید.

جراحی بینی

روش های جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود در روش بسته برش ها توسط جراح بینی خوب در داخل بینی ایجاد می شود و بعد از آن با استفاده از ابزارهای خاصی پوست را بالا می کشند و اقدامات لازم انجام می گیرد.

در این روش دید جراح بینی بسیار محدود است و این روش برای بینی هایی که تغییرات کمی می خواهند مناسب است. تورم و کبودی پس از جراحی به روش بسته بسیار کم مشاهده می شود و روند بهبودی بسیار سریع است.

در جراحی بینی به روش باز پوست به طور کامل از استخوان بینی جدا می شود و برش لازم در بین دو سوراخ بینی توسط جراح ایجاد می شود.

در جراحي بيني به روش باز جراح بینی دید بهتری دارد و از تمام تکنیک های مدرن در حین جراحی بینی برای ایجاد تغییر و اصلاح بینی می تواند استفاده کند. در این روش بدلیل اینکه برش در ناحیه کلوملا( بین دو سراخ بینی) ایجاد می شود تورم و کبودی بیشتر است.

جراحی بینی

 اقدامات لازم قبل از جراحی بینی

 1. قبل از انجام جراحي بيني در زمان مشاوره باید تمامی داروهایی که مصرف می کنید را به جراح بینی خود اطلاع دهید.
 2. از دو هفته قبل از جراحي بيني باید از مصرف الکل و استعمال دخانیات پرهیز نمایید.
 3. از دو هفته قبل از جراحی بینی در صورتی که از آسپرین استفاده می کنید باید آن را قطع کنید.
 4. قبل از جراحی از 12 شب چیزی نخورید و استراحت کافی داشته باشید.
 5. حتما یک همراه در روز جراحی داشته باشید تا در صورت نیاز به شما کمک نماید.

 استفاده از کمپرس یخ بعد از جراحی بینی

استفاده از کمپرس یخ بعد از جراحي بيني برای کاهش تورم و کبودی ناشی از جراحی به مدت 3 روزبسیار توصیه می شود.

کمپرس یخ را بروی اطراف بینی و زیر چشم خود به مدت یک ربع قرار دهید تا از کبودی و تورم کاسته شود.

جراحی بینی

رژیم غذایی بعد از جراحی بینی

 • به مدت 2 تا 3 ساعت بعد از جراحي بيني نباید چیزی بخورید زیرا ممکن است حالت استفراغ و تهوع پیدا کنید پس از گذشت این مدت می توانید با استفاده از قاشق آب بنوشید یا از آب میوه استفاده نمایید به هیچ عنوان در هنگام نوشیدن از نی استفاده نکنید زیرا بروی بینی فشار وارد می کند.
 • به مدت 2 هفته بعد از جراحي بيني باید از غذاهای آبکی و نرم استفاده نمایید و از مصرف غذاهایی که نیاز به جویدن طولانی مدت دارد جدا خودداری نمایید زیرا به بینی فشار وارد می شود.
 • پس از جراحی بینی مصرف نمک را به حداقل برسانید زیرا استفاده از نمک موجب افزایش تورم می شود. استفاده از آب اناناس و آب کرفس بعد از جراحی بینی بسیار توصیه می شود زیرا موجب کاهش تورم و کبودی می شود.
 • سعی کنید به رژیم غذاییتان بعد از جراحي بيني مقداری فیبرم اضافه نمایید زیرا از یبوست جلوگیری می کند و مکانیزم دفع بدنتان را به حالت عادی برمی گرداند.
 • به مدت یک هفته بعد از جراحي بيني از مصرف الکل و دخانیات جدا خودداری نمایید زیرا مصرف این مواد روند بهبودی را کاهش می دهد همچنین مصرف الکل موجب انعقاد خون می شود.

شست و شو بینی پس از جراحی بینی

یکی از اقداماتی که پس از جراحی بینی باید صورت گیرد شست و شو بینی با محلول شست و شو یا سرم است که انجام این کار کمک شایانی در روند بهبودی و کاهش تورم و عدم بروز عفونت می گردد.

در هنگام شست و شو بینی بهترین جراح بینی توصیه می کنند که از سرنگ استفاده نمایید. معمولا یک هفته پس از جراحي بيني امکان شستشوی بینی با استفاده از قطره چکان یا اسپری بینی وجود دارد.

برای شستشوی بینی می توانید با استفاده از سرنگ 10 سی سی از از محلول شستشوی بینی را داخل بینی کرده و بینی را شست شو دهید.

نحوه استحمام بعد از جراحی بینی

بعد از جراحي بيني گچ بینی یا اسپلینت برای حافظت از بینی و غضروف های ترمیم شده بروی بینی قرار می گیرد که به هیچ عنوان نباید این گچ و اسپلینت بینی خیس شود زیرا ممکن است موجب تغییر فرم بینی شود.

در این صورت استحمام در این مدت کمی دشوار است و در هنگام استحمام باید مراقب باشید که گچ بینی خیس نشود می توانید از یک همراه کمک بگیرید که موهایتان را بشوید.

اسپلینت و گچ بینی یک هفته بعد از جراحي بيني توسط جراح بینی برداشته می شود و بروی بینی چسب زده می شود در این حالت می توانید استحمام کنید ولی باید مراقب باشید که چسب بینی خیس نشود و در صورت خیس شدن حتما آن را تعویض نمایید.

جراحی بینی

عوارض جراحی زیبایی بینی چیست ؟

برخی از افراد که برای جراحي زیبایی بيني مراجعه می کنند این سوال در ذهن شان ایجاد می شود که جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی چه عوارضی دارد باید پاسخ دهیم در صورتی که عمل بینی توسط یک جراح بینی خوب انجام شود و بیمار مراقبت های قبل و بعد از عمل جراحي زیبایی بيني را رعایت کند هیچ عارضه ای برای بیمار نخواهد داشت.

هزینه جراحی بینی چقدر می باشد؟

هزینه جراحی زیبایی بینی با توجه به دستمزد بهترین جراح بینی ، هزینه بیمارستان و پرسنل آن ، هزینه متخصص بیهوشی ، هزینه داروها و آزمایشات و غیره تعیین می شود.

 سوالات متداول در جراحی بینی

بسیاری از افرادی که خواستار جراحی بینی هستند سوالاتی را مطرح می کنند که در این قسمت به این سوالات پاسخ داده شده است تا با آگاهی کافی اقدام به انجام این جراحی نمایند.

 • بهترین سن برای انجام جراحی بینی چه سنی است؟

بسیاری از افراد در سنین پایین خواستار انجام جراحی بینی هستند در صورتی که جراحی بینی در سنین پایین می تواند عوارضی را به همراه آورد به طور معمول سن مناسب برای جراحی بینی در دختر ها سن 16 سالگی است و پسرها در سن 17 تا 18 سالگی می توانند اقدام به انجام این جراحی نمایند.

 • استفاده از عینک بعد از جراحی بینی پس از چه مدت امکان پذیر است؟

توصیه می شود بعد از جراحي بيني افرادی که عینکی هستند از لنز استفاده کنند زیرا استفاده از عینک بعد از جراحی بیني بروی بینی فشار وارد می کند و ممکن است فرم بینی راتغییر دهد حداقل به مدت 2 ماه پس از جراحی بینی امکان استفاده از عینک وجود ندارد.

جراحی بینی

 • زمان مناسب جراحی ترمیمی بینی در صورت نیاز چه مدت بعد از جراحی بینی اولیه می باشد؟

پس از جراحي بيني برخی از افراد از ظاهر و فرم بینی خود رضایت کافی را ندارند یا به راحتی نمی توانند تنفس کنند در این صورت تصمیم به جراحي ترمیمی بيني خود می گیرند.

در صورتی که خواستار جراحي ترمیمی بيني هستید بهتر از تا 1 سال صبر کنید زیرا در این مدت ورم بینی برطرف می شودو تمامی اشکلات بینی ظاهر می شود.

 • تا چه زمانی بعد از جراحی بینی باید از رفتن به استخر و سونا خودداری نمود؟

به مدت 2 هفته بعد از جراحي بيني بیمار باید از رفتن به استخر و سونا خودداری نماید.

تاثیر جراحی بینی بر تنفس

مقصود از جراحي زیبایی بيني برطرف نمودن اشکالاتی است که ظاهر بيني را مختل نموده اند. باید توجه داشت جراحي يیني موفقیت آمیز مستلزم انتخاب جراح بینی با تجربه و متبحر می باشد ، چرا که بی تجربگی و عدم مهارت جراح بینی می تواند زمینه ساز مشکلاتی از قبیل مشکلات تنفسی برای بیمار گردد.

عموما این مسئله منجر به نگرانی متقاضیان جراحي بيني می شود ، بنابراین در جلسات مشاوره یکی از شایع ترین سوالاتی که از جراح بینی پرسیده می شود تاثیر جراحي بيني بر تنفس است.

جراحی بینی

مشکلات تنفسی و نحوه انجام جراحی بینی در این موارد

پولیپ و انحراف بینی

به طور کلی برخی از مشکلات بینی مانند پولیپ و انحراف بینی می توانند بر عملکرد حیاتی و تنفسی بینی تاثیر سوء بگذارند ، بنابراین جهت درمان این اختلالات حتما باید جراحي بيني به روش درمانی انجام گیرد.

لازم به ذکر است در صورتی که متقاضی جراحي زیبایی بيني با عوارض مذکور مواجه باشد و درصدد جراحي زیبایی بیني همراه با مرتفع نمودن این مشکلات باشد می بایست جراح بیني را در جریان اهداف خود از جراحي بيني قرار دهد.

در این راستا پزشک متخصص پیش از جراحي بيني از طریق تجویز آندوسکوپی اقدام به تشخیص علل زمینه ساز مشکلات تنفسی بینی می نماید.

آیا در صورت وجود مشکلات تنفسی می‌توان اقدام به جراحی‌ بینی نمود ؟

بله ، چنانچه تمامی اقدامات لازم جهت حفظ سلامت بینی به لحاظ تنفسی در حین عمل و پس از جراحي بيني رعایت گردد می توان اقدام به جراحي بيني نمود.

البته بدیهی است در این دست از جراحي ها ، جراح بینی با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد بود که با اتکا بر تجربه و مهارت خود در جراحي بيني می تواند در عین رفع اختلالات تنفسی به سهولت اقدام به اعمال تغییرات لازم جهت زیبایی بیني نماید.

گرفتگی بینی بعد از عمل جراحي بيني

پس از جراحي يیني خطوط مخاطی بینی به زخم های ایجاد شده در داخل بینی واکنش نشان داده و منجر به بروز علائمی از قبیل تورم بافت بینی ، التهاب بینی و به دنبال آن گرفتگی موقت بینی می شود.

جهت پیشگیری از این علائم و درمان آن می توان از طریق سرم های مخصوص شستشوی بینی اقدام به پاکسازی بینی نمود.

مراقبت ‌های بعد از جراحي زیبایی بيني

 1. به منظور کاهش اختلالات تنفسی رعایت مراقبت های زیر توصیه می گردد :
 2. تمیز کردن حفره ‌های بینی به کمک پروکسیدهیدروژن 3% به صورت روزانه و دو مرتبه در طول روز
 3. تمیز نمودن خونی که دردهانه سوراخ های بینی به صورت خشک ‌شده تجمع یافته توسط یک گوش پاک کن نمدار
 4. استفاده روزانه از اسپری های شستشوی بینی به منظور کاهش تورم پس از عمل و بهبود عملکرد تنفسی
 5. استفاده از پماد بسیتراسین یا پلی اسپورین در داخل حفره های بینی به مدت7 الی 10 روز

در خاتمه باید متذکر شد که گرفتگی بيني بعد از جراحي مسئله ای گذرا و موقتی می باشد و پس از گذشت 1 الی 2 ماه برطرف می گردد.