انحراف تیغه بینی

انحراف تیغه بینی

انحراف تیغه بینی :تیغه ی بینی، همانند یک ستون نازک و انعطاف پذیر در بینی می باشد که در وسط بینی قرار دارد. این تیغه در قسمت جلو از یک غضروف چهار گوش تشکیل شده است که از ناحیه پشت و کف به چند استخوان دیگر متصل می شود.

در حالت طبیعی این تیغه صاف و کاملاً  مابین دو سوراخ بینی قرار داشته ولی وجود اندکی انحراف در شکل آن به معنا مشکل نبوده بلکه در ۸۰ درصد افراد این تیغه کمی دارای انحراف است.

وجود این اندک انحراف در تیغه در ظاهر بینی معمولاً مشخص نمی باشد اما با به وجود آمدن انحراف بیشتر در تیغه و نادیده گرفته شدن می تواند مشکلاتی را در فرد به وجود آورد.

انحراف تیغه بینی

اختلال انحراف تیغه بینی

اختلال انحراف تیغه بینی می تواند سبب بروز مشکلاتی در فرد شود. زمانی که تیغه جداکننده بینی دچار خمیدگی یا شکستگی شود امکان دارد یک یا هر دو سوراخ بینی دچار انسداد و گرفتگی شده و تنفس فرد دچار مشکل گردد.

در نتیجه گرفتگی روی تنفس بیمار اثر می گذارد و با حاد بودن این انسداد تنفس به طور کامل مختل می شود.

فرد به دلیل اختلال و انسداد بینی مجبور به تنفس از راه دهان بوده و در طی خواب به دلیل نمی‌تواند اکسیژن کافی را دریافت کرده و از این رو شب خواب راحتی نداشته و در نتیجه در طول روز خواب‌ آلوده و بی‌ حوصله می‌ باشد.

علاوه بر خستگی، تنفس با دهان باز موجب افزایش احتمال پوسیدگی دندان ها به دلیل از بین رفتن رطوبت دهان می شود.

بنابراین انحراف تیغه بینی مسئله مهمی است که می تواند زندگی فرد دچار این اختلال را تحت شعاع خود قرار دهد.

در کودکان، در سن رشد انسداد بینی موجب اختلال در رشد فک و صورت و جفت‌ شدن دندان‌ها به هم و در نهایت جفت نشدن کام می‌شود. صورت این افراد کشیده است و قسمت میانی آن درازتر نشان داده می‌شود.

درمان انحراف تیغه بینی

درمان موثر برای این مشکل استفاده از جراحی بینی می باشد. در عمل بینی به منظور رفع این اختلال، جراح بینی در ناحیه داخل بینی لایه‌های مخاطی محافظ را کنار زده و آن قسمت دچار مشکل را با توجه به موارد مهم در درمان و شکل تیغه بینی برداشته و یا ترمیم می‌کند.

طول مدت جراحی بسته بینی به شدت مشکل است چرا که در بیشتر موارد نیاز است توربین‌های بینی هم مرتب و درست شوند.

خوشبختانه با پیشرفت تکنیک های جراحی بینی عوارضی که در گذشته بر اثر اصلاح انحراف تیغه بینی به وجود می آمد مانند افتادگی نوک و فرورفتگی پشت بینی در افراد دیده نمی شود.

دکتر سوسن سکوتی

جراح پلاستیک بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

( جراحی زیبایی بینیبهترین جراح بینی )

ارسال پاسخ

شانزده − 12 =