عوارض جراحی بینی

عوارض جراحی بینی

هر جراحی که انجام می شود در بهترین شرایط و تحت نظر بهترین جراح بینی ممکن است دارای عوارض ناچیزی باشد، با توجه به افزایش تقاضا برای جراحی زیبایی بینی می خواهیم در این مقاله درباره عوارض جراحی بینی صحبت کنیم.

احتمال بروز عوارض ناشی از جراحی زیبایی بینی در سراسر دنیا حدود 5 الی 10 درصد می باشد.

عوارض جراحی بینی به شرح ذیل می باشد:

  • کاهش حس بویایی

بسیاری از افرادی که بعد از جراحی بینی برای معاینه مراجعه می کنند معمولاً از کاهش بویایی خود شکایت می نمایند، اما باید اطمینان حاصل کنیم که جراحی بینی خارج از محدوده اعصاب و حس بویای صورت می گیرد و این مشکل به دلیل تورم بعد از جراحی زیبایی بینی بوده و موقتی می باشد.

تورم بینی بعد از جراحی بینی مانع از رسیدن مولکول ها به پایانه اعصاب بویایی شده و به همین علت فرد احساس می کند بویایی خود را از دست داده است.

 

عوارض جراحی بینی

 

  • گرفتگی بینی

تورم مخاط بینی معمولا در 10 درصد افراد بعد از جراحی بینی ، گرفتگی ایجاد می کند.

باید گفت تورم ناشی از دست کاری عروق ، راهرو یا فضای بینی را تنگ و کوچک می کند به همین علت عبور و مرور جریان هوا دشوار بوده و فرد تا مدتی باید از راه دهان تنفس کند.

تنفس از راه دهان باعث خشکی مخاط دهان می شود، اما بهتر است نگران نشوید چرا که با رفع تورم مخاطی ، مشکلات ناشی از تنفس دهانی نیز برطرف می گردد.

 

  • نامتقارن بودن سوارخ های بینی

 

بطور معمول جراحان بینی قبل از جراحی بینی به طور دقیق اندازه گیری هایی را انجام می دهند ولی برخی از بیماران از عدم تقارن سوراخ های بینی شکایت دارند که باید گفت این عارضه ممکن است در اثر تورم بینی باشد که با برطرف شدن تورم از بین می رود.

  • چسبندگی بینی

در صورتی که عفونت بینی بعد از جراحی زیبایی بینی به وسیله آنتی بیوتیک برطرف نشود ممکن است ایجاد چسبندگی در بینی کند، شما می توانید با شستشو حفره بینی از تجمع ترشحات و میکروب های بروز عفونت جلوگیری نمایید.

  • خونریزی

از دیگر عوارض جراحی بینی می توان به خونریزی احتمالی بعد از رینوپلاستی اشاره کرد.

این احتمال در افراد معمولی و سالم حدود 2 درصد می باشد اما در افرادی که داروهای همچون آسپرین و وارفارین استفاده می کنند بیشتر می باشد به همین علت به آن ها توصیه می شود تا 10 روز بعد از جراحی بینی از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنند تا دچار خونریزی غیر معمول نشوند.

دکتر سوسن سکوتی

جراح پلاستیک بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

( جراحی زیبایی بینیبهترین جراح بینی )

ارسال پاسخ

ده + شش =