آندوسکوپی بینی و سینوس

آندوسکوپی بینی و سینوس

آندوسکوپی بینی و سینوس : آندوسکوپی در زمینه سینوس و بینی دو کاربرد کلی دارد:

موارد کاربرد آندوسکوپی بینی و سینوس

کاربرد تشخیصی

بسیاری از بیماری های مربوط به سینوس و مخاط که در ام آر آی و سی تی اسکن قابل روئیت و تشخیص نیستند در آندوسکوپی به راحتی قابل تشخیص اند.

از آنجا که این روش بی ضرر است می توان به دفعات از این روش بدون نگرانی استفاده کرد. حتی خانم های باردار نیز در این باره مشکلی نخواهند داشت.

با توجه به آندوسکوپی بینی می توان به مشکلات و بیمارهایی مانند: سینوزیت، جسم خارجی، وجود پولیپ ، علل خون ریزی، نشت مایع مغزی و مواردی از این قبیل در قسمت بینی پی برد.

برای پی بردن به پاسخ بیمار به روند درمان نیز قابل کاربرد است.

این نوع از آندوسکوپی بینی به صورت سرپایی و با بی حسی می باشد و بدون نیاز به بیهوشی است. انجام این عمل بین 5 تا ده دقیقه زمان نیاز دارد و گاها در کودکان نیز به صورت سرپایی انجام خواهد شد.

آندوسکوپی بینی و سینوس

کاربرد درمانی

این کاربرد اکثرا در اتاق عمل و زیر بیهوشی است. مثلا در مواردی که می خواهند سینوزیت حاد را جراحی کنند.

در مواردی که سینوس و بینی دچار عارضه ای شده اند، با آندوسکوپی فقط نواحی دارای مشکل تحت جراحی بینی قرار می گیرند و باعث می شود که صدمه ای به نسج سالم بینی وارد نشود و فقط کمی دهانه سینوس گشاد می شود.

یکی از علت هایی که باعث عود سینوزیت می شوند اختلال در تخلیه ترشحات و تهویه سینوس و انسداد دهانه سینوس می باشند.

این انسداد دلایل مختلفی از جمله تنگی مجاری تنفسی، حساسیت و عفونت یا انحراف تیغه میانی را می تواند داشته باشد. این انسداد گاها با پلیپ نیز همراه می باشد.

موارد استفاده ازآندوسکوپی بینی( بجز سینوزیت)

سرطان سینوس (درمان تومورهای بدخیم وخوش خیم سینوس). با آندوسکوپی تومور و حاشیه تومور به خوبی قابل روئیت می باشد و می توان بدونه صدمه به بافت های سالم مجاور مانند چشم و مغز، تومور را خارج کرد.

جراحی تومورهای موجود در قاعده جمجمه. تومورهایی که در قاعده جمجمه به وجود می آیند به راحتی قابل دسترسی نیستند.

از آنجا که این تومورها بین جمجمه و بینی و قسمت تحتانی مغز قرار دارند، برای دسترسی به تومور نیاز به کنار زدن یا برداشتن مغز می باشد که این فرآیند عوارض بالایی دارد و حتی گاها خطر مرگ را به همراه دارد.

اما با آندوسکوپی بینی می توان برخی از تومورها را از بینی و با ابزار ظریف بدون عارضه خارج کرد. این روش باعث می شود صدمات مغزی، دوره نقاحت و مدت زمان بستری در بیمارستان نیز بسیار کاهش یابد.

دکتر سوسن سکوتی

جراح پلاستیک بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

( جراحی زیبایی بینیبهترین جراح بینی )