کاربرد غضروف در جراحی بینی

کاربرد غضروف در جراحی بینی

کاربرد غضروف در جراحی بینی : در جراحی زیبایی بینی از غضروف ها معمولاً برای قسمت نوک بینی، قسمت دوطرف بینی، تیغه بینی و بر روی پره ها برای فرم دادن و یا اصلاح انحرافات بینی استفاده می شود.

گاهی هم پیش می آید که بینی جراحی شده دارای استحکام کافی نبوده لذا جراح بینی غضروف ها را جهت استحکام دادن و تقویت اسکلت بینی، باز نگه داشتن راه تنفسی به کار می گیرد.

به طور کلی غضروف های مورد نیاز را می توان از خود ساختمان بینی مانند تیغه میانی بینی برداشت اما در مواردی مثل نبودن این تیغه به دلیل جراحی بینی قبلی، آسیب دیدگی و نیز به علت ضعیف و یا نداشتن فرم لازم نمی توان از ذخیره غضروف تیغه بینی فرد استفاده کرد.

در این موارد می توان از نوع های دیگر غضروف ها که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم، استفاده گردد.

کاربرد غضروف در جراحی بینی

انواع غضروف برای گرافت گذاری

  • غضروف های طبیعی موجود در دیگر قسمت های بدن مانند لاله گوش
  • این غضروف ها را می توان از شخص دیگری گرفته و در داخل مواد خاصی نگهداری شوند و برای بیمار جدید مورد استفاده قرار گیرند. این غضروف ها معمولاً از افرادی که دچار مرگ مغزی شده اند برداشته می شود. درمورد استفاده از غضروف اشخاص، احتمال عفونت و بیماری های ویروسی وجود دارد.
  • استفاده از مواد صنعتی مانند پورکس. البته توصیه می شود به علت صنعتی بودن این مواد و همچنین امکان پس زدگی از طرف بدن بیمار از این مواد استفاده نشود.
  • غضروف های حیوانات.گرچه احتمال انتقال بیماری های دامی به انسان مطرح است اما با جدا شدن آنتی ژن این غضروف ها به روش های خاصی، انتقال بیماری یا حساسیت به این غضروف ها بسیار نادر خواهد بود.

نکته ای که در رابطه با استفاده از غضروف ها به آن دقت شود این است در صورتی که این غضروف ها دارای استحکام کافی نباشند، بعد از گذشت مدتی و و فشاری که در درازمدت بر روی آن ها است، این غضروف ها ازبین می روند و سبب بهم خوردن حالت و شکل بینی خواهند شد.

جراحی بینی به خصوص جراحی بینی هایی که دچار آسیب از ناحیه غضروف تیغه می باشند، دچار حساسیت زیادی هستند و باید قبل از جراحی بینی اقدامات لازم به منظور پیشگیری از مشکلات آتی که ممکن است در بینی اتفاق بیافتد انجام شود.

دکتر سوسن سکوتی

جراح پلاستیک بینی و متخصص گوش و حلق و بینی

( جراحی زیبایی بینیبهترین جراح بینی )